חדשות

ועדת מומחים למשרד הבריאות: להקים מכון שני לרפואה משפטית ברמב"ם

על פי ההמלצה, כאשר המכון הצפוני ייתן חוות דעת לפרקליטות, המכון הקיים באבו כביר, "מונופול" בתחום הרפואה המשפטית בישראל, יסייע לתת חוות דעת משפטית לסנגוריה ולהפך

המכון לרפואה משפטית (מקור צילום: ויקיפדיה)
המכון לרפואה משפטית באבו-כביר (מקור צילום: ויקיפדיה)

ועדה בין מקצועית של משרד הבריאות, בראשות המנכ"ל משה בר סימן טוב, המליצה להקים בהקדם מכון נוסף לרפואה משפטית עבור אזור צפון הארץ, בבית החולים רמב"ם בחיפה. כך מדווח הבוקר (א') "ישראל היום". על פי ההמלצה, כאשר המכון הצפוני ייתן חוות דעת לפרקליטות, המכון הקיים באבו כביר יסייע לתת חוות דעת משפטית לסנגוריה ולהפך. הסדר זה אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ויהיה בתוקף לחמש שנים.

בוועדה לבחינה הרפואה המשפטית בישראל היו רופאים, משפטנים, בכירים באגף החקירות במשטרה ומומחים בתחום אתיקה. הוועדה הוקמה בעקבות דו"ח של מי ששימשה כנציבת הביקורת על הפרקליטות, השופטת בדימוס הילה גרסטל. היא מצאה מעורבות של הפרקליטות בתוכן חוות הדעת הרפואיות. הדו"ח שלה נגנז וגירסה מרוככת יותר, של מחליפה בתפקיד, השופט בדימוס דוד רוזן, קבע כי פרקליטים הסתירו מנאשמים את דו"חות הנתיחות שעשויים היו להביא לזיכויים.

הפעלת שני מכונים היא בשלב זה בעייתית מאחר שבישראל כיום רק שבעה מומחים ברפואה משפטית - שיעור נמוך פי עשרה מאשר במדינות אחרות. במקביל לפתרון זה הוחלט שמשרד הבריאות ימשיך במאמציו להגדיל את מספר הרופאים המשפטיים, לקראת בחינה מחודשת של הנושא הזה בעוד חמש שנים.

בדיווח נמסר כי הוועדה מצאה כי קיומו של מכון אחד גרם לכשל ולכך שגורמי הגנה על חשודים, בהם הסנגוריה הציבורית וסנגורים פרטיים, היו בעלי נגישות מוגבלת למומחים לרפואה משפטית ונאלצו להיעזר במומחים מחו"ל.

"בשל העובדה שהמכון הקיים הוא 'מונופול' בתחום הרפואה המשפטית בישראל, בשילוב עם מחסור ברופאים, נוצר מצב שכיום כמעט שאין בשוק הפרטי רופאים משפטיים היכולים לתת חוות דעת נגדית. בכך עלולה להיפגע זכות הנאשמים להליך משפטי הוגן", נכתב בדו"ח הסיכום של דיוני הוועדה.

העיתון מסר עוד כי בדו"ח הגנוז ובזה שפורסם של נציבות הביקורת על הפרקליטות, עלו טענות לקשרים הדוקים מדי בין גופי החקירה והתביעה לבין המכון, עד כדי השפעה על חוות הדעת המשפטיות. עלה הצורך להסדיר את מעמדו של המכון ולקבוע ממשקי עבודה בינו לבין המשטרה והפרקליטות.

כן מדווח העיתון כי עמדת הוועדה היא שיש למסור את כל המידע הדרוש וחומר החקירה מהמשטרה לאנשי המכון לפני ביצוע הנתיחה. עמדת הסנגוריה הציבורית, בדעת מיעוט, היתה שיש לצמצם את היקף המידע המועבר מחשש להטיה. למרות שבפני הוועדה עלו הצעות להכפיף את המכון לרפואה משפטית למשרד המשפטים או למשרד לביטחון פנים, הוחלט בסופו של דבר שהמכון יישאר כפוף למשרד הבריאות.

נושאים קשורים:  מכון לרפואה משפטית,  מומחים ברפואה משפטית,  רמב"ם,  חדשות,  רפואה משפטית
תגובות