היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבית המשפט העליון כי גיבש מתווה שיאפשר לבית החולים לניאדו בנתניה להעניק טיפולי הפריה גם לנשים שאינן רשומות כנשואות. כך מדווח הבוקר (ג') "ידיעות אחרונות".

בדיווח נמסר כי המתווה הוכן נוכח ערעור שהגיש בית החולים על החלטת בית המשפט המחוזי מרכז, שאישר תביעה ייצוגית נגד "לניאדו" בטענה שהמדיניות הנוכחית שלו, שלא לספק טיפולי הפריה ללא-נשואות, היא אפליה אסורה. בית החולים מבצע טיפולים אלה עד כה רק בנשואות. התביעה הייצוגית הוגשה על ידי עורכי הדין עדי ניב יגודה וחגי קלעי.

במתווה החדש, איש ואישה שאינם רשומים כנשואים ויבקשו לקבל טיפולי הפריה בבית החולים יחתמו על מסמך התחייבות, לפיו תורם הזרע מצהיר שהוא אביו הביולוגי של היילוד ולאחר הלידה יצטרכו הוריו להסכים שאותו גבר יירשם במרשם האוכלוסין כאבי היילוד ויתחייב להסדיר הכרה באבהות במוסדות המותאמים לכך בחוק.

בדיווח נמסר כי המתווה הוכן כדי להציג מענה לבית החולים הטוען כי עקרונות היסוד שלו מושתתים על שמירת כל מצוות התורה וחושש כי עלול להיווצר מצב שנותן הזרע לא יירשם כאבי היילוד במרשם האוכלוסין ובכך עלול להפר את ההלכה הקובעת "לא יישא אח אחותו" ומחשש לממזרות.

העיתון מסר כי "גורמים במערכת החוק טוענים שהמתווה הוא פשרה שבה מודה למעשה היועץ המשפטי שעד כה פעל בית החולים באפליה והחלטתו לנסח את המתווה שבו ישנה בית החולים את נהליו מבוססת על ההבנה שעד כה נהג באופן לא שוויוני".

עם זאת, המתווה החדש ממשיך להפלות נשים יחידניות ולא נותן מענה ללסביות. הן לא יוכלו לקבל את הטיפולים ב"לניאדו".

עורכי הדין ניב-יגודה וקלעי אמרו בתגובתם: "זה הישג משמעותי ותקדימי של ההליך ועם זאת המתווה נותן מענה חלקי בלבד והוא מנציח עדיין מדיניות מפלה ופוגענית כלפי נשים שנדרשות להסתייע בתרומת זרע".