ארצ"י, ארגון הרופאים העצמאים בישראל, הפיץ השבוע לחבריו פנייה שבה הם מתבקשים לדווח לו על "פגיעה במטופלים כתוצאה מהגבלות התקשורת והתערבות של מבטחים פרטיים בפרוצדורות רפואיות".

הארגון מסר כי התקבלו אצלו דיווחים על "התערבויות של מערכי הביטוח הפרטי והמשלים בפרוצדורות הרפואיות" ולכן החליט לקדם פעילות בנושא זה אל מול חברות הביטוח והרגולטור". הפנייה לרופאים חברי הארגון מיועדת "לקבלת תמונה רחבה ומקיפה יותר באמצעות גביית עדויות נוספות", בנושא הזה.

הפנייה לרופאים נעשתה במייל ובמכתבים לרופאים הפרטיים שהתבקשו להעביר פרטי מקרים, אירועים וכל מידע נוסף שעשוי לשמש את הארגון בפעילותו מול חברות הביטוח ולשם הפעלת לחץ על המפקחת על הביטוח לפעול בנושא.

ד"ר אייל שפירא, יו"ר ארצ"י, מסר: "הגיעו לידינו תלונות קשות, מגובות במסמכים ומידע מפורט, לפיהן רופאים עצמאים העובדים בהסדרים שונים מול חברות הביטוח חוו התערבויות קשות מצד המבטחים בהליך הרפואי, הן באופן ביצוע הפרוצדורה הרפואית הנדרשת, הן במקום ביצוע הפרוצדורה וכן בבחינת העזרים שבהם הורשה או נאסר על הרופא להשתמש.

"הביטוחים הפרטיים אמורים לספק למבוטח הרחבה איכותית לסל השירותים הרפואיים וכן לדאוג לכך שרופאים יוכלו לספק את השירותים הטובים, בהתאם לקוד האתי הרפואי-מקצועי ומוסרי המלווה אותם בעבודתם. מהתלונות שהגיעו לארצ"י עלה כי רופאים רבים חשים כי נלקחה מהם הזכות לספק שירות זה בשל שיקולים כלכליים קרים".

באתר האינטרנט של ארצ"י יש עתה עמוד מיוחד להעברת מידע באופן אנונימי או שמי על פי בחירת הרופא. הדיווח יועבר לצוות משרד עורכי הדין שמואל ליאור, מומחה במשפט מנהלי ומדיניות ציבורית המלווה את הארגון בהליך המדובר.