חדשות

בית משפט חייב לפצות רופא מרדים ב-1.4 מיליון שקל על הפסדים בתיק השקעות

שכנו של הרופא, שניהל עבורו את תיק ההשקעות, פעל בחשבונו לפי שיקול דעתו הבלעדי ולא יידע את הרופא כי הוא פועל ללא רשיון לניהול תיקים וללא ביטוח

ניהול תיק השקעות. אילוסטרציה

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב רות רונן חייבה לפצות רופא מרדים, ד"ר מיכאל משנברג, ב-1.4 מיליון שקל – 70% מההפסדים בסך שני מיליון שקל שנגרמו לו בידי אדם שניהל עבורו תיק השקעות מבלי שהיה לו רשיון לניהול תיקים בתחום הזה וגרם לרופא בן ה-75 הפסד כבד.

בדיווח על פסק הדין שפורסם ב"דה מרקר" כתבה אפרת נוימן כי השופטת מצאה שלד"ר משנברג 30% מהאשמה לנזק שנגרם לו על ידי מנהל ההשקעות, שהיה שכנו, כיוון שהיה מודע לעובדה שהפעולות של האחרון גורמות לו הפסדים כספיים והיה יכול לבחור להפסיק אותן הרבה לפני שעשה זאת בפועל.

השופטת קבעה כי מנהל תיק ההשקעות הפר חובות שחלו עליו לפי החוק. נדחתה התביעה כנגד אחיו של מנהל ההשקעות החובב - רואה חשבון שהפיק בשלב מסוים דו"חות, שבתביעה נטען שהיו חלק ממסכת ההסתרה של הפעילות שנעשתה בתיק.

ד"ר משנברג, לפי כתב התביעה שהגיש, התיר לשכן שהיה גם חבר לפעול בחשבון ניירות הערך שלו בשנים 2007-2015. על תוצאות פעולותיו של השכן-החבר בחשבון הוגשה התביעה ב-2016.

עורך דינו של הרופא, אסף ברם, טען שהחבר השכן הגביר את היקפי הפעילות באופציות תוך חריגה מההסכמות בין הצדדים, פעל בחשבונו לפי שיקול דעתו הבלעדי ולא יידע את הרופא כי הוא פועל ללא רשיון לניהול תיקים וללא ביטוח. הנתבע טען שהוא "משקיע מתוחכם, אוהב סיכון", שנתבקש ליישם עבור המשקיע מדיניות השקעה ספקולטיבית ומסוכנת של מסחר באופציות.

השופטת הסתמכה בהחלטתה על "חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות (חוק הייעוץ)" המחייב את מי שעוסק בניהול תיקים להיות בעל רשיון, למעט במקרים חריגים שבהם ניתן פטור מכך – למשל מנהל שיש לו פחות מחמישה לקוחות בשנה קלנדרית, כמו שהיה במקרה זה. אלא שלפי חוק הייעוץ, הודגש בדיווח, מי שפטור מחובת רישוי לא פטור מחובות אחרות לפי החוק - גם אם האדם שעבורו הוא מנהל את החשבון הוא משקיע מתוחכם ובעל ניסיון. על מנהל התיק להתאים את השירות לצורכי הלקוח ולערוך מולו הסכם בכתב, ליידע את הלקוח שהוא פועל ללא רשיון ולהבהיר אם הוא מבוטח (או לא) בביטוח.

נושאים קשורים:  תיק השקעות,  ד"ר מיכאל משנברג,  ניירות ערך,  חדשות,  פסק דין
תגובות
אנונימי/ת
10.07.2019, 08:55

לא הבנתי מדוע החדשה המסעירה מופיעה באתר המכובד

נקמת הרופאים! (שכל הזמן נתבעים...)

אנונימי/ת
10.07.2019, 20:25

מה הקשר לרפואה ?

אנונימי/ת
10.07.2019, 20:58

מה זה הדבר הזה? מה חשוב שזה רופא מרדים ולא סנדלר, נפח או בורסקאי??

אנונימי/ת
11.07.2019, 00:21

נשאלת השאלה,
כיצד לרופא מרדים יש 2 מליון שקל חופשיים לשחק איתם.

אנונימי/ת
11.07.2019, 02:52

ירושה מהחותנת לידיעתך

11.07.2019, 07:40

אוי לרמאי ואוי לשכנו...לעולם לא לתת ייפוי כוח לאחר לפעול בחשבונך

מדוע הידיעה מעניינת רופאים או אנשי רפואה? ואם זה היה עובד נמל או שדות התעופה ? הרי ְְשרלטנים לא חסרים וכך גם טיפשים. אני מקווה ליותר בקרת תוכן בעתיד