דעות

האם מותר להחיל חובת חיסון על אנשי צוות רפואי?

רופאים, אחיות ואנשי צוות רפואי שאינם מתחסנים צפויים לתביעות נזיקין מצד חולים, עובדים ומצד המוסד לביטוח לאומי

חיסון צוותים רפואיים. אילוסטרציה

השבוע דווח כי למעלה מ-20% מהצוותים הרפואיים בישראל טרם חוסנו בפני הקורונה. עולה השאלה האם מותר לחייב רופאים, אחיות ושאר אנשי צוות רפואי לעבור חיסון בטרם יותר להם לטפל בחולים?

האם יש לחייב אנשי צוות רפואי להתחסן?

לרופא כמו לכל אדם אחר קיימת החובה לנהוג בסבירות. מי שלא נוהג בסבירות הוא רשלן. מי שרשלן וגורם נזק, צריך לפצות כל מי שנפגע מרשלנותו. במקרה של התחסנות צוות רפואי, הבסיס הזה נהיה מורכב יותר.

אם הרופא, או כל איש צוות רפואי אחר, יגרום נזק וידביק מטופלים בקורונה, פתוחה הזכות בפני אותם מטופלים לתבוע את בית החולים על הנזקים שנגרמו להם, כאשר חקירה אפידמיולוגית פשוטה יכולה להצביע שמקור ההדבקה הוא בצוות הרפואי.

בית החולים יכול להזהיר אנשי צוותים רפואיים, על כך שבכל נזק שייגרם לבית החולים, לעובדיו ולמטופליו, בגלל סירוב ההתחסנות - נזקים אלה יוטלו על סרבני ההתחסנות עצמם

במקרה שכזה, חברת הביטוח המבטחת את הרופא באחריות מקצועית, או זו המכסה את הסיכונים הביטוחיים של בית החולים, תסרב, ובצדק, לכסות את הנזקים. טענתן תהיה: מדוע לא פעלתם מספיק על מנת לחסן את הצוות שלכם?

ולכן, בהחלטת איש צוות רפואי שלא להתחסן הוא יוצא למעשה מגדר הביטוח ועלול לשלם מכיסו לכל מי שיתבע בעתיד את בית החולים על נזקים מרשלנותו זו.

המעסיק גם יכול לטעון, שאם עובד אחר יידבק ויגיש תביעה להכרה בנכות מהמוסד לביטוח לאומי, הדבר יכול לפתוח פתח בפני המל"ל לתבוע אותו עובד, בגובה הגימלה שתשולם לעובד שנפגע (שיבוב).

לכן, בית החולים בהחלט יכול להזהיר אנשי צוותים רפואיים, על כך שבכל נזק שייגרם לבית החולים, לעובדיו ולמטופליו, בגלל סירוב ההתחסנות - נזקים אלה יוטלו על סרבני ההתחסנות עצמם.

בית החולים גם יכול לחייב אנשי הצוות כאלה לחתום על התחייבות לפיה הם יישאו בכל הנזקים הללו. לחלופין ניתן להוציא לחופשה כל עובד שמסרב להתחסן, או לאפשר לאותם עובדים לא מחוסנים לעסוק רק במחקר ולמלא דו"חות, ולא לבוא במגע עם מטופלים או עובדי בית החולים.

עו"ד דוד פייל, מומחה לרשלנות רפואית וראש משרד עורכי הדין פייל ושות'

נושאים קשורים:  חיסון לקורונה,  צוות רפואי,  חובת חיסון,  דעות,  חדשות,  עו"ד דוד פייל
תגובות
04.03.2021, 14:54

כפי שנאמר בתחילת הכתבה, \"לרופא כמו לכל אדם אחר קיימת החובה לנהוג בסבירות\". לפיכך גם לחולים קיימת חובה ואחריות להתחסן. האם רואה מישהו מצב בו מונעים מחולה טיפול אם לא התחסן? או רואים אותו אחראיי בנזקיו של חולה אחר או איש צוות רפואי ששהה בסמוך אליו ונדבק כתוצאה מכך?
מעבר לכך - אם המעסיק מחייב את העובד להתחסן, האם למעביד אחריות כלפיו במקרה הנדיר ביותר בו הוא ניזוק כתוצאה מהחיסון?
אשמח לתגובתו של כותב הכתבה המכובד.
ולמען הסר ספק - אני התחסנתי, ואני חושב שחשוב ונכון להתחסן.

אנונימי/ת
10.03.2021, 20:39

שבועתנו הרפואית מחייבת אותנו לטפל בכל חולה, כמובן , במידת האפשר גם למנוע בה בעת נזק לצוות ו/ או לחולים אחרים.
לגבי רופא, אין שיקול דעת בנושא חיסון!
תרצו תתחחסנו ותמשיכו בעבודה, לא תרצו להתחסן חפשו עבודה אחרת!

אנונימי/ת
04.03.2021, 17:45

מה בעניין רופאה בהריון מתקדם שאינה מעוניינת בעת ההריון להתחסן מחשש?

אנונימי/ת
10.03.2021, 20:35

אין בעיה, שתפסיק את עבודתה, תצא לחל\'ת עד לסיום הריונה, תתחסן ותחזור לעבודה!

אנונימי/ת
07.03.2021, 10:09

שטויות במיץ עורכי דין, לא עובר בית משפט.

אנונימי/ת
10.03.2021, 20:36

ממליץ לך בחום לא לשקר!
זה לא מכבוד רופא לשקר למתרפאים וגם לא לעמיתים למקצוע!