חדשות

"סורוקה": בדיקה פתולוגית שגויה הובילה לכריתת שד מיותרת

מקרה שני של החלפת אבחנות ב"סורוקה" בשנה האחרונה: חלק משד ובלוטת לימפה נכרתו ללא צורך, לאחר שהאבחנה של מטופלת כחולת סרטן היתה שייכת לאחרת | משרד הבריאות יקים ועדת בדיקה

מעבדה פתולוגית. אילוסטרציה

חלק משד ובלוטת לימפה של מטופלת בבית החולים סורוקה נכרתו ללא צורך, לאחר שהאבחנה שלה כחולת סרטן היתה שייכת למטופלת אחרת. זהו המקרה השלישי של החלפת אבחנה בין מטופלות שהובילה לאבחנה שגויה בסרטן השד ב"סורוקה". המקרה אירע בספטמבר האחרון ועליו דיווח הבוקר (ה') רן רזניק ב"ישראל היום".

בדיקה פתולוגית של הממצא שהוצא בניתוח הראתה כי אין בו תאים סרטניים, ובעקבות כך התברר כי הבדיקה הפתולוגית שעליה התבצעה הכריתה היתה שייכת למטופלת אחרת וכי הבדיקה במכון הפתולוגי גם זוהמה בתאי סרטן של נבדקת אחרת.

על פי הדיווח ב"ישראל היום", זהו המקרה השלישי להחלפת אבחנות לסרטן השד ב"סורוקה". מקרה קודם אירע ביוני אשתקד ובגינו הוגשה תביעת פיצויים נגד ה"כללית". מקרה נוסף אירע בבית החולים לפני 14 שנה.

"כללית" וביה"ח סורוקה מסרו בתגובה: "מקרים אלה של הוצאת הממצאים בפרוצדורה כירורגית דווחו כנדרש ובאופן מיידי למשרד הבריאות וטופלו ישירות ובשקיפות מלאה מול המטופלות וביוזמת בית החולים. אנו מצטערים על מקרים נדירים אלה, שמוכרים בספרות המקצועית הפתולוגית, וליבנו עם המטופלות. לקחים הופקו וננקטו צעדים למניעת הישנות של מקרים כאלה".

ממשרד הבריאות נמסר: "האירועים דווחו לנו כמקובל. נציבות קבילות הציבור למקצועות רפואיים במשרד הבריאות אספה את החומרים הרלוונטיים של שני המקרים, הן מיוני והן מספטמבר, ותקים ועדת בדיקה".

נושאים קשורים:  בדיקה פתולוגית,  טעות באבחון,  חדשות,  סורוקה
תגובות
אנונימי/ת
17.03.2023, 11:45

ולכן... חשוב ליידע כל מטופל שעובר בדיקה פתולוגית באשר היא, אפשר לקחת חוות דעת נוספת!!! רצוי מאוד שהרי מהלך הטיפול יתבסס על תשובת הפתולוג. עולה לא מעט, יש ביטוחים פרטיים ולפעמים הקופה משתתפת.