חדשות

פרשת העוברים: היולדת ובן זוגה תובעים 100 מיליון שקל מאסותא

סכום התביעה נגד אסותא ראשל"צ מתבסס על פסק דין שניתן במקרה דומה בארה"ב | התובעת ובן זוגה מבקשים מבית המשפט להכיר ב"רשלנות המזוויעה" ובעוגמת הנפש שנגרמה להם ולבתם

בית החולים אסותא ראשון לציון. צילום: Roman Yanushevsky/ שאטרסטוק

יולדת התינוקת ממחדל ההפריות ב"אסותא ראשון לציון" ובעלה הגישו אתמול (ד') לבית המשפט המחוזי מחוז מרכז תביעה על סך 100 מיליון שקל נגד בית החולים. התביעה התקדימית הוגשה על ידי עוה"ד של בני הזוג, גלית קרנר, והסכום מתבסס על פסק דין שניתן במקרה דומה בארה"ב. התובעת ובן זוגה מבקשים מבית המשפט להכיר ברשלנות ובעוגמת הנפש שנגרמה להם ולבתם בת החצי שנה.

"רשלנות מזוויעה זו טלטלה את ספינת חייהם של התובעים, החלה מחול שדים שסחף אותם ויסחף אותם למשך כל חייהם והובילה לנזקים אדירים, להשלכות חסרות תקדים, זעזעה מדינה שלמה ובפרט את ציבור המטופלים/ות במחלקות ה-IVF השונות ו/או אצל הנתבע (בית החולים אסותא)", נכתב בתביעה.

לאחר פירוט הסבל שנגרם לתובעים, כולל ההליכים הרפואיים הרבים שעברה התינוקת, ההיטלטלות בין תקווה למפחי נפש, נכתב בתביעה: "ניתן לומר בפה מלא כי הנתבע, מבצע כסף ו/או רשלנות ו/או חוסר אכפתיות, דילג, ביטל, זלזל כלפי ציבור המטופלים והתובעים בפרט, עבד וניהל באופן רשלני תהליכים עם צוותים לא מנוסים ו/או עייפים ו/או לא מיומנים ו/או איפשר עבודה בשעות ובעומס שהובילו, בין היתר, לקרות הרשלנות נשוא תביעה זו ויש לראות זאת בחומרה רבה וראוי להורות על פיצוי הרתעתי, חריג, באופן שיגרע מהרווחיות הפושעת של הנתבע שעשה על גבי התובעים".

עוד צוין בכתב בתביעה: "כבר מראש יטענו התובעים שהנתבע עושה כל שהוא יכול על מנת להסתיר את המתודולוגיה שהובילה לרשלנות ובעניין זה תוגש בקשה נפרדת לגילוי מסמכים ו/או דו"חות למען אור השמש יטהר, גם אם בדיעבד, את הפעולות והתובעים והציבור כולו יבינו את שאירע".

כתב התביעה ממשיך ומאשים את בית החולים כי: "עד ליום זה, לא קיבלו התובעים התנצלות פשוטה וכנה מהנתבע! לא רק זאת, הנתבע אף לא בחר ב'מיפוי הקפדני' לשוחח איתם?! הכיצד יכול הנתבע לבצע 'תחקיר' ו'מיפוי קפדני' בלי לשאול עובדתית את התובעים מכלי ראשון את העובדות שהובילו לדרמה הרפואית נשוא הרשלנות".

התובעים מבקשים מבית המשפט "לפסוק בהתאם לגישה המשפטית של מדינות דמוקרטיות אחרות כבארה"ב, אשר קובעות פיצויים שיש בהם כדי להלום את הנזק והרשלנות באופן שונה מהותית מהפסיקה הרווחת בארץ, אשר היתה אולי רלוונטית לשנים עברו, לאור ההשלכה הרוחבית על הנתבעים, אקטואריה וכו'. אולם, היות שעסקינן בתחום בעל מתח רווחיות עצום, ראוי גם ראוי לבדל פיצוי בתיק זה בהתאם למתח הרווחיות".

כפי שדווח בדוקטורס אונלי, בית המשפט העליון דחה לאחרונה בקשה של נשים שביקשו לעבור בדיקת זיהוי גנטי לתינוקת ובכך נסתם הגולל על חיפוש ההורים הביולוגיים שלה.

מ"אסותא" נמסר בתגובה: "כתב התביעה טרם התקבל. 'אסותא' תגיב לאחר שתלמד את כתב התביעה".

נושאים קשורים:  אסותא ראשון לציון,  חדשות,  תביעה,  פרשת העוברים
תגובות
אנונימי/ת
17.03.2023, 09:42

הסכום אולי מוגזם אבל התביעה מוצדקת.
דרך אגב... זוהי הסיבה שזוגות אחרים רצו להמשיך את הבירור. סביר להניח שאף אחד מהם לא מעוניין בתינוקת שממילא היו מפילים אותה עקב מומים. אבל יש כאן הזדמנות לגזור קופון רציני.

17.03.2023, 10:30

ללא ספק עילת התביעה מוצדקת אבל המחיר נראה מוגזם בעליל. צריך לזכור שבסופו של דבר סכום התביעה מגולגל על חברות הביטוח שמגלגלות את העלות על הרופאים ומערכת הבריאות שרוכשת את אותן ביטוחים ובאופן הזה פוגעת הן ברופאים והן בתקציבי הבריאות המיועדים להגיע לכלל המטופלים. אני מקווה שיוסכם בסופו של דבר על סכום הגיוני יותר

17.03.2023, 11:50

"בית המשפט העליון דחה לאחרונה בקשה של נשים שביקשו לעבור בדיקת זיהוי גנטי לתינוקת ובכך נסתם הגולל על חיפוש ההורים הביולוגיים שלה". זה בעיניי אחד מפסקי דין הכי הזויים. איפה הזכות של התינוקת לדעת את הוריה הביולוגים. ילדים מאומצים בהגיעם לגיל 18 מקבלים את הזכות לפתוח את התיק ולדעת מי ההורים הביולוגים: אז מה נגיד לה כשתגיע לגיל 18 ? אין לנו מושג מי הורייך? ואם פעם תצטרך לקבל מידע גנטי עקב בעיות בריאותיות ,נשלול את זה ממנה ? ואם כבר הולכים לתביעה חלק מהפיצוי חייבים להפקיד בקרן בשמה ולשימושה לכשתגיע לגיל 18 כי היא הנפגעת העיקרית בפרשה אומללה זו.

אנונימי/ת
17.03.2023, 19:00

נכון מה היגיון לקבור את הכלב ל18 שנה ואז לא תיהיה פה מדינה בכלל אולי זאת המחשבה

אנונימי/ת
17.03.2023, 18:58

צודקים

אנונימי/ת
17.03.2023, 19:34

חולים של כסף

אנונימי/ת
17.03.2023, 20:01

אכן עוגמת נפש אבל הוכחת הנזק תהיה קשה מאוד. והסכום הוא הזוי וחמדני. מי אמר שבארה״ב קיבלו את מה שתבעו בסוף? ואם כן, אז מה??
בושה