חדשות

ה"כללית" תמנה ועדת בדיקה למותו של הנער שאושפז ב"שניידר"

בעקבות מות הנער בן ה-16 שאושפז ב"שניידר" עקב קריסת ריאות ונפטר לאחר שהתנתק ממכונת האקמו, תוקם ועדת בדיקה בתיאום עם משרד הבריאות | "שניידר": "היתה תגובה מיידית של הצוות, שנכנס למצב של החייאה"

מרכז "שניידר" לרפואת ילדים (צילום: יח"צ)

מידן קלר, בן ה-16 מגדרה, נפטר שלשום (ו'), בסביבות השעה 23:00, בבית החולים שניידר, לאחר שככל הנראה ניתק עצמו ממכשיר האקמו אליו היה מחובר, בעקבות קריסת ריאות לאחר עישון סיגריות אלקטרוניות. בעקבות המקרה (א') הודיעו הבוקר בקופת חולים כללית, שבבעלותה בית החולים שניידר, כי תמונה ועדת בדיקה בתיאום עם משרד הבריאות לבירור נסיבות מותו של הנער.

מבית החולים שניידר נמסר בסוף השבוע: "בצער רב, אנו מעדכנים על פטירתו של הנער בן ה-16 שטופל ביחידה לטיפול נמרץ לב וחובר למערכת ה-ECMO בשל קריסה של ריאותיו, לאחר שימוש בסיגריות אלקטרוניות. מפרטים ראשונים עולה כי הנער נפטר לאחר שככל הנראה ניתק עצמו מה-ECMO מסיבה לא ברורה. פרטי המקרה דווחו למשרד הבריאות, נבדקים בשעה זו וייחקרו בימים הקרובים".

אביו של הנער מתנגד לסברה כי בנו ניתק את המכשיר בעצמו ואמר כי "גירד לו מהמדבקות. לא צריך הרבה בשביל שזה יתנתק". האב, ששהה ליד מיטת בנו, סיפר כי יצא מהחדר כדי לקנות אוכל וביקש מהאחות שתשגיח עליו תוך כדי שהוא מנהל עימו שיחת וידיאו. האב משחזר כי אז נשמעו צעקות ומאמצעי ההחייאה. הוא אמר לכתבי ynet: "בזמן שהלכתי, הוא רצה שירותים. ניתקתי את השיחה כדי שיעשה ואחרי דקה או שתיים שמעתי צעקות וראיתי שעושים החייאה. כל הצוות רץ לשם".

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ. צילום שאטרסטוק

הנער היה בהכרה ולא היה מונשם בעת החיבור למכשיר. על פי ההנחיות לטיפול באקמו, אמורה להיות אחות אחת על כל מטופל המחובר למכשיר. גורם רפואי בתחום מערכת האקמו אמר לעידו אפרתי מהארץ כי "בעיקרון, חולה ששולף לעצמו טובוס (צינור הנשמה), מותיר לצוות זמן תגובה של דקה או שתיים. במקרה שבו מטופל שלף או ניתק צנרת אקמו – הוא עלול למות בתוך שניות. גם אם המטופל עשה זאת תחת עיניים שמסתכלות עליו ישירות יהיה קשה מאוד להשאירו בחיים".

פרופ' עובדי דגן, מנהל יחידת טיפול נמרץ לב במרכז שניידר, מסר כי מדובר באירוע קשה וכי בית החולים לומד את פרטי המקרה. הוא ציין כי בשעה 23:00 היתה התראה של חוסר פעילות מערכת האקמו, וכתוצאה מכך היתה תגובה מיידית של הצוות שנכנסו למצב של החייאה.

"לצערי", אמר פרופ' דגן, "אחרי מאמצי החייאה מרובים נאלצנו לקבוע את מותו של הילד. אנו לומדים את הפרטים. הילד היה עירני, הוא יצר קשר והוא לא היה מונשם, כי זו דרך הפעולה עם הילדים. אנחנו עושים את זה כי ההחלמה של הריאה היא איטית. היה חשוב לנו לשמור על ה-Well-being שלו ולהיות איתו בקשר".

מידן היה מאושפז ב"שניידר" במשך עשרה ימים, לאחר שהועבר לשם מבית החולים קפלן בשל אי ספיקת כליות, שנגרמה מעישון סיגריות אלקטרוניות. הוא אושפז לפני כשבועיים עם מחלת ריאות EVALIי(E-Cigarette or Vaping product use-Associated Lung Injury). באוגוסט 2019 הכריז המרכז למניעת מחלות ובקרתן (CDC) האמריקאי על התפרצות של מחלת המאיידים עם 2,400 חולים בארה"ב, מרביתם מתחת לגיל 35, ועל 52 מקרי מוות כתוצאה מהמחלה.

אביו של קלר סיפר: "שבוע לפני שאושפז הוא הקיא. לקחנו אותו לרופא, הוא נבדק. חשבו שזה כנראה וירוס והוא שוחרר. למחרת התחיל שיעול חזק. אחרי יומיים הלכנו למוקד רפואי, הוא נבדק שוב וקיבל משאף לריאות ואנטיביוטיקה ושוחרר. אחרי יומיים הרגיש עדיין לא טוב והפעם הלכנו לרופאת משפחה בבדיקת סטורציה היתה ירידה במדדים והוא פונה ל'קפלן' בניידת טיפול נמרץ. ביום ראשון לפני שבועיים אושפז בטיפול נמרץ וביום חמישי ראו ירידה במדדים והוחלט להעבירו ל'שניידר'. ב'שניידר' חובר מידן למכונת האקמו שמדמה פעולת לב-ריאה".

בשיחה עם ynet, אמר ד"ר יגאל כסיף, מנהל שירות האקמו ב"שיבא" ויו"ר החברה הישראלית לאקמו, כי לא ניתן לדעת אם היה אפשר למנוע את המקרה המצער: "יש היום יותר ויותר חולים שמחוברים למכונת אקמו במצב ערות וזה דורש מידה מסוימת של הרגעה או טשטוש. מצליחים להחזיק עשרות רבות של אירועי אקמו במצב עירני".

ד״ר כסיף הסביר כי ניתוק של חולה ממכונת האקמו הוא לא שכיח. "חולים שמחזיקים אותם באקמו על הרגעה עלולים להגיע לרמת עירנות יותר גבוהה מכל מיני סיבות ולהתנגד לחיבור. יש יותר מתסריט אחד שזה אפשרי. צריך לנווט מאוד בעדינות כדי לשלוט במטופל כדי שלא יסכן את עצמו".

לדבריו, ישנו צוות מוגבר שמשגיח על מטופלים המחוברים למכונת אקמו: "במקום אחות אחת לשני חולים, כפי שמקובל בטיפול נמרץ, זו אחות אחת שמופקדת על המטופל. אבל להגיד שהיא לא יכולה להסיט את מבטה לרגע? היא יכולה להסתובב לשנייה. אין מצב של מאה אחוז".

כאמור, קופת חולים כללית, שבבעלותה בית החולים שניידר בו נפטר הנער, הודיעה הבוקר כי תמונה ועדה לבדיקת המקרה. בין השאר תצטרך הוועדה לתת מענה למספר שאלות: מדוע הוא לא טופל בהרדמה מלאה כפי שהיה נהוג בעת חיבור לאקמו בתקופה שקדמה לקורונה, האם הצוות פעל כראוי; האם היה אח/ות איתו בפיקוח מלא עליו, על פי הנהלים, בעת שאביו יצא את החדר; האם טופל כהלכה, כולל מינון ותרופות להשגת מצב רגיעה או טשטוש הנדרש בעת חיבור לאקמו.

נושאים קשורים:  בית החולים שניידר,  אקמו,  ד"ר יגאל כסיף,  פרופ' עובדי דגן,  חדשות
תגובות