חדשות

משרד הבריאות אוסר על קבלת תרומת זרע מהפרופסור היהודי למתמטיקה

משרד הבריאות הורה לכל בנקי הזרע בישראל כי אין לקבל, לאחסן או להשתמש בתרומת הזרע של פרופסור ארי נייגל, אב ל-33 ילדים, התורם את זרעו בגלוי ובחינם לנשים רבות ברחבי העולם

ארי נגל. שש ישראליות כבר נתרמו

משרד הבריאות אוסר על נשים ישראליות לקבל תרומת זרע מארי נייגל, פרופסור יהודי למתמטיקה מברוקלין, התורם את זרעו בגלוי ובחינם לנשים רבות ברחבי העולם.

משרד הבריאות הבהיר לכל בנקי הזרע בישראל שאין לקבל, לאחסן או להשתמש בתרומת הזרע של נייגל. עד כה נהנו מתרומתו שש נשים בישראל. הנימוק לאיסור: "התרומה איננה עומדת בקריטריונים שקובע החוק הישראלי, בין השאר משום שאיננה תרומה אנונימית".

על פי החוק הישראלי, תרומת הזרע חייבת להיות אנונימית: התורם והנתרמת אינם יכולים לדעת זה את זהותו של זו ולהפך. החוק מאפשר תרומה מבן זוג בתנאי שהוא מכיר בילד ומתחייב לגדלו במשותף.

כדי לעקוף את התקנה, חתם נייגל על מסמכים לפיהם התחייב להורות משותפת עם שש הנשים הישראליות שקיבלו ממנו תרומת זרע להקפאה, וכך גם לאישה שביעית, שסורבה. נייגל נשוי ולו שלושה ילדים (בני 4, 7 ו-14) שאותם הוא מגדל.

עוד נמסר כי נייגל התייחס להתחייבות כאל הליך ביורוקרטי חסר חשיבות ממשית ואף טוען שישראל שינתה את הנהלים בחופזה כדי למנוע ממנו לתרום. "יש רשימה של אנשים שאסור להם לתרום, ואני היחיד ברשימה", כך הוא טוען.

במשרד הבריאות לא השתכנעו מהבטחת האבהות שלו ולנשים שקיבלו את התרומה נשלח מכתב ובו מודגשת עמדת משרד: "הטענה בדבר כוונה לקיים הורות משותפת אמיתית אינה כנה או סבירה".

נייגל זכה לחשיפה תקשורתית בכל העולם וגם בישראל בעקבות מסע תרומות הזרע שהוא מנהל זה עשור בהתנדבות ובגלוי. על פי "ניו יורק פוסט", בעשר השנים האחרונות באו לעולם 33 ילדים מתרומת הזרע של נייגל, רבים מהם לנשים מניו יורק אבל גם בערים אחרות בארה"ב. בשנה האחרונה נולדו שבעה ילדים מתרומתו.

תרומות זרע של נייגל הגיעו גם לבית החולים אסף הרופא לצורך הקפאה. שש הנשים הישראליות להן סיפק את תרומתו הן בשנות ה-40 המוקדמות לחייהן. בדצמבר סיפק תרומה נוספת, שביעית, לבת 43 שביקשה להטיס את תרומתו להקפאה במרפאה פרטית בארץ, אלא שהתברר לה כי לא ניתן לקבל את תרומתו בישראל. מהמרפאה הישראלית הודיעו לאישה כי לא תוכל לאחסן או להשתמש בתרומתו, מאחר שאופן התרומה איננו תואם את החוק הישראלי ומנוגד לנהלי משרד הבריאות.

האישה שסורבה פנתה בעתירה לבג"צ. משרד הבריאות מסר שבשלב זה נמחקה התביעה.

נושאים קשורים:  תרומת זרע,  חדשות,  ארי נייגל
תגובות
18.06.2018, 18:11

חבל, אולי היינו מגדלים בארץ יותר ילדים שיעשו בגרות ב5 יחידות מתמטיקה!

18.06.2018, 18:11

חבל, אולי היינו מגדלים בארץ יותר ילדים שיעשו בגרות ב5 יחידות מתמטיקה!

אנונימי/ת
18.06.2018, 21:34

עולם משונה